
Развитието на велосипедния транспорт донесе на Самоков приза „Екообщина“
Община Самоков получи наградата в конкурса „Екообщина“ за развитието на велосипедния и пешеходния транспорт. Наградите се връчват за втора година от посолството на Франция в България. На днешната церемония във Френския културен институт присъстваха министърът на околната среда и водите Нено Димов, зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова и кметът на София Йорданка Фандъкова.
Другите наградени общини Бургас, Драгоман, Павликени, Златоград, Смядово, Габрово и София. Тази година в конкурса се включиха 37 общини, които представиха проектите си в категориите: „Устойчиво управление на водите“, „Устойчиво управление на отпадъците“, „Енергийна ефективност на сградите“ и „Устойчива мобилност“. Догодина ще бъдат включени още две категории – за граждански инициативи за улесняване на достъпа до спорт и за инвестиции в градската среда и подобряване на градското осветление.
Самоков беше отличена заради изградените със собствени средства 10 км велоалеи, стимулирането на пешеходното придвижване, както и за разработен проект за насърчаване използването на електромобили.
В същата категория, но за град с над 40 хил. жители бе отличена община Бургас, заради развиването на бързи автобусни линии, ползването на електрически превозни средства, изградените над 80 км. велоалеи, както и за работата си с неправителствени организации по проекти в областта на устойчивата мобилност.
Общините Драгоман и Павликени получиха награди заради успешното и последователно подновяване на на водопроводната и канализационната инфраструктура, довела до подобряване на качеството на живот.
Двете общини са постигнали успехи в тези сфера, въпреки трудностите с финансирането на проектите си. Павликени е отличена и заради желанието си в бъдеще да намали депонирането на утайката при пречистването на водата до 0 куб. метра и оползотворяването й на 90%.
Категорията, която е била най-оспорвана е управлението на отпадъците, където наградите „Екообщина“ получиха Златоград и Столичната община.Златоград развива успешно интегрираната със собствени средства и човешки ресурс системата за разделно събиране на отпадъците. За целта общината провежда и сериозна кампания за информирането на гражданите за ползата от разделното събиране, както и за другите системи за управление на отпадъците. Същевременно Златоград е успял да постигне тези успехи без да променя размера на таксата за битови отпадъци.