Тук ще може да откриете кратка информация за експертите, с които си сътрудничи Списание „ЗОП ПЛЮС“, списък с техните статии, публикувани на страниците на изданието и/или на сайта ни в Интернет, както и достъп до част от тези материали. По този начин ще се уверите, че доверието ни към тях е подплатено с доказани лични и професионални качества, знания и умения, с които Ви срещаме на страниците на нашето Ваше списание. Приятно четене!
ИВАЙЛО СТОЯНОВ
Г-н Ивайло Стоянов е един от водещите експерти по обществени поръчки в страната и популярен лектор в рамките на множество семинари, обучения и други събития, посветени на тази проблематика. Професионалният му опит включва заемането на позиции на вътрешен одитор в Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, ръководител на вътрешния одит на “ВиК” ЕАД – София и други. От 2006 г. до 2014 г. работи в Агенцията по обществени поръчки, където заема различни експертни и ръководни позиции, в това число началник на отдел “Предварителен контрол” и началник на отдел “Предварителен контрол на процедури на договаряне без обявление”. От месец октомври 2014 г. е главен секретар на Националното сдружение на експертите по обществени поръчки в Република България. Г-н Стоянов е автор на едни от най-четените материали на страниците на списанието и сайта на изданието в Интернет.
Статии на автора:
„Време за равносметки: Кои са основните предизвикателства в действащия ЗОП една година след неговото влизане в сила“, бр. 4, 2017 г.
„Заедно и поотделно: Основни моменти в актуалните правила за възлагане на поръчки с обособени позиции“, бр. 1 и бр. 2, 2017 г.
„Превантивно за контрола: Предизвикателства и възможни решения при предварителния контрол на процедури за възлагане на обществени поръчки по новите правила“, бр. 9, 2016 г.
„Промени в движение: В кои случаи се допуска изменение на договор за обществена поръчка според новите правила“, бр. 7, 2016 г.
„Вторият ЗОП: Аналитичен преглед на основните моменти в проекта на ППЗОП“, бр. 3, 2016 г.
„Да премериш експерт: Използване качествата на екипа на изпълнителя като критерий за оценка на офертите при възлагане на обществени поръчки“, бр. 12, 2015 г. и бр. 1, 2016 г.
„Проектанти без граници: Предизвикателства при признаване на проектантска експертиза в обществените поръчки с международно участие“, бр. 11, 2015 г.
„Сделка или не: Предизвикателства и възможности при използването на процедурата на договаряне без обявление според действащото и новото законодателство по обществени поръчки на национално и общностно ниво“, бр. 9 и бр. 10, 2015 г.
„По рейтинга ще ги познаете: Kоментар на идеята за въвеждане на изрична законова възможност за използване на кредитни рейтинги при преценка на финансовия капацитет на кандидатите и участниците в процедури за обществени поръчки“, бр. 6, 2015 г.
(Не)възможни промени: Кога е допустимо изменението на договори за обществени поръчки, бр. 5, 2015 г.
„Поредни или последни – преглед на промените в Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки“, бр. 1, 2015 г.
„Корекция под лупа: Експертно мнение относно предложение на Европейската комисия за налагане на финансова корекция на български възложител“, бр. 5, 2014 г.
„Промяната на Закона за обществените поръчки от 30 април 2014 г. Новите европейски директиви по обществени поръчки: Основни моменти в правилата за класически възложители“, бр. 3, 2014 г.
„Предизвикателствата при възлагането на обществени поръчки за археологически проучвания“, бр. 1, 2014 г.
„Борба с дъмпинга на цените при възлагане на обществени поръчки“, бр. 7, 2013 г.
„Методика за оценка на офертите (част втора): качествените показатели“, бр. 3, 2013 г.
„Методика за оценка на офертите – предизвикателства и възможности“, бр. 2, 2013 г.
ПОЛИНА ЦОКОВА
Г-жа Полина Цокова е юрист и експерт по ЗОП. Притежава дългогодишен опит в областта на възлагането на обществени поръчки в държавната администрация. Лектор и автор на множество публикации по проблематиката на поръчките.
Статии на автора:
„Комисията разследва: Как се установява представянето на документ с невярно съдържание в процедура за обществена поръчка“, бр. 3. 2018 г.
„Година на промени: Актуални моменти при правилата за определяне на нереално изгодни оферти съгласно действащото законодателство по обществени поръчки“, бр. 1. 2018 г.
„Законна отмяна: Недействителност на договорите за обществена поръчка –
примери от съдебната практика по Закона за задълженията и договорите“, бр. 11. 2017 г.
„Индустриална сигурност: Необходими документи при кандидатстването за обществени поръчки, свързани с достъп до класифицирана информация“, бр. 10. 2017 г.
„Спиране на време: Налагане на временна мярка “спиране на процедурата” поради обжалване на обществената поръчка – правен режим и примери от практика“, бр. 9. 2017 г.
„Десет години обжалване: Ефективни ли са процедурите за преразглеждане при възлагане на обществени поръчки в ЕС?“, бр. 8. 2017 г.
„(Не)ограничени възможности: Предимства и предизвикателства при подготовката и провеждането на ограничена процедура по ЗОП“, бр. 7. 2017 г.
„Обмяна на опит: Примери за критерии за възлагане, използвани в практиката на чуждестранни възложители“, бр. 6. 2017 г.
„Договорки в рамки: Стандартизирани проекти на договори и специализирани клаузи към договори за обществени поръчки“, бр. 5. 2017 г.
„На везните на експерта: Основни плюсове и минуси на Закона за обществените поръчки, които се идентифицират година след влизането му в сила“, бр. 4. 2017 г.
„Градивни поуки за градоначалници: Какви несъответствия със закона допускат кметовете на общини при възлагането на обществени поръчки“, бр. 3. 2017 г.
„Промени в движение: Измененията в договорите за обществени поръчки според новите ЗОП и ППЗОП“, бр. 12. 2016 г.
„Умението да водиш преговори: Характерни особености и действия по избор на изпълнител при процедурите на договаряне с обявление“, бр. 10 и бр. 11. 2016 г.
„На масата на преговорите: Провеждане на договаряне без предварително обявление и договаряне без предварителна покана за участие съгласно ЗОП и ППЗОП“, бр. 8 и бр. 9. 2016 г.
„По взаимно съгласие: Същност и особености на процедурата на пряко договаряне, регламентирана в новия Закон за обществените поръчки“, бр. 6 и бр. 7. 2016 г.
„Със свои сили: Възлагане на изпълнението на договори на юридически лица, контролирани от възложителя, на свързани и на съвместни предприятия“, бр. 4. 2016 г.
„Европейската комисия на помощ: правилата на Директива 2014/24/ЕС за обществените поръчки и настаняването на лица, търсещи убежище“, бр. 11. 2015 г.
ЙОРДАН ХАЛАДЖОВ
Г-н Йордан Халаджов е заместник-председател на Националното сдружение на експертите по обществени поръчки. Към момента е директор на дирекция „Специализирана администрация“ в Общинска администрация – Карлово. Има опит в Министерство на труда и социалната политика – Управляващ орган на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, където заема длъжността държавен експерт в сектор „Техническа верификация”, отдел “Верификация”, главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти”. Преди да свърже професионалния си път със системата за управление на средствата от фондовете на ЕС, той работи като главен експерт в отдел “Предварителен контрол”, дирекция “Методология, анализ и контрол на обществените поръчки” на Агенцията по обществени поръчки. Големият му опит на различни позиции в системата и прямият му стил на изразяване са в основата на материали, в които експертите не само срещат назовани предизвикателствата, с които се сблъскват в практиката, но и откриват начините за справяне с тях.
Статии на автора:
„Последни промени: Коментар на измененията и допълненията в ЗОП, обнародвани на 13.10.2015 г.“, бр. 10. 2015 г.
„Официална позиция на Националното сдружение на експертите по обществени поръчки относно промените в правилата за преференциално възлагане на предприятия и кооперации на хора с увреждания“, бр. 5, 2015 г.
„Новата методология за налагане на финансови корекции“, бр. 5, 2014 г.
„Практически указания за използване на Регистъра на обществените поръчки с цел улесняване работата на възложителите и публичността на обществените поръчки“, бр. 6, 2013 г.
ВАЛЕТИН ПАНЧЕВ
Г-н Валентин Панчев работи в системата на държавната администрация и конкретно в областта на обществените поръчки още от 2002 г., като заема експертни и ръководни длъжности в ключови ведомства. През 2011 г. г-н Панчев става служител на Агенцията по обществени поръчки. Започнал на експертна длъжност, безспорните му качества и високи умения бързо биват оценени и той получава шанса да оглави сектора в АОП, отговорен за извършване на предварителен контрол на процедурите, финансирани с европейски средства. Г-н Панчев допринася изключително много за налагането на добри практики, високи стандарти за качество и организация на процесите, които да позволят справянето с големи натоварвания и обеми от работа. След напускането му на АОП, екипът на ЗОП+ гласува доверие на личните и професионални качества на г-н Панчев и той бе привлечен като сътрудник на списанието.
Статии на автора:
„Качествена проверка: Важни процедурни акценти и актуални препоръки от предварителния контрол, осъществяван от Агенцията по обществени поръчки“, бр. 3, 2017 г.
„Полезна случайност: Изводи и препоръки от и за контрола чрез случаен избор, осъществяван от Агенцията по обществени поръчки“, бр. 11, 2016 г.
„Текуща проверка: Мониторингът на обществени поръчки, осъществяван от Агенцията по обществени поръчки – нормативна уредба, практика, препоръки“, бр. 8, 2016 г.
„Контролни въпроси: Отговори на често задавани въпроси относно предварителния контрол, осъществяван от Агенцията по обществени поръчки съгласно новия ЗОП“, бр. 6, 2016 г.
„Нов ЗОП, нов контрол: Предварителният контрол, осъществяван от Агенцията по обществени поръчки, съгласно новото законодателство в сектора“, бр. 4, 2016 г.
Поръчки под контрол: Минало, настояще и бъдеще на предварителния контрол, осъществяван от Агенцията по обществени поръчки, съгласно действащото законодателство и проекта на нов ЗОП“, бр. 1, 2016 г.
ЦВЕТЕЛИНА ПОПОВА
Г-жа Цветелина Попова е юрист и водещ експерт по обществени поръчки. Работи в Комисията за защита на конкуренцията, като от 2003 г. е началник на отдел „Правен” в антимонополния орган, а от 2010 г. до края на 2016 г. оглавява дирекция „Обществени поръчки и концесии” в КЗК. Признат лектор в областта на поръчките като цяло и темите за пропуските, допускани от възложителите и оценителните им комисии при подготовка и провеждане на тръжните процедури, в частност. Участията на г-жа Попова в обучителни събития винаги провокират голям интерес в средите на професионалната общност. Автор е на оценяваните като изключително полезни за всички експерти тематични прегледи на практиката на органите по обжалване. Аналитичните резюмета не само разглеждат теоретичните основи на важни аспекти от материята, но и представят ключови решения на КЗК и ВАС, с които се илюстрира виждането на тези институции по отношение тълкуването и прилагането на съответните разпоредби от националното законодателство по обществени поръчки.
Статии на автора:
„Хартия в повече: Разбираме ли правилно същността на предварителния подбор в процедурите за възлагане на обществени поръчки по новите правила“, бр. 11, 2016 г.
„С външна помощ: Особености при използване на възможностите на трети лица за доказаване на съответствие с критерии за подбор“, бр. 7, 2016 г.
„Изкуството на детайлите: Какво е важно да знаем при преценката за законосъобразност на техническите спецификации в обществени поръчки“, бр. 6, 2016 г.
„Добре, по-добре, твърде добре: Как комисиите на възложителя да прилагат Закона за обществените поръчки при наличие на изключително благоприятно предложение“, бр. 5, 2016 г.
„Основни акценти в процеса на обжалване на решения, действия и бездействия на възложител, съгласно новия Закон за обществените поръчки“, бр. 3, 2016 г.
„Интересни казуси от практиката на Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд“, бр. 2, 2016 г.
„Практика на Комисията за защита на конкуренцията по повод приложението на чл. 16г от ЗОП и изискванията за липса на свързаност между участниците“, бр. 1, 2016 г.
„Анализ на развитието на нормативната уредба в областта на възлагане на обществени поръчки“, бр. 9, 2015 г.
„Kак да определяме методика и показатели за оценка на офертите, без да допускаме нарушения на закона“, бр. 3, 2015 г.
„Проблеми в хода на процедурата, установими на първото заседание на оценителната комисия – практика на органите по обжалване“, бр. 6, 2014 г.
„Последните законодателни промени по отношение на изискванията спрямо съдържанието на документацията за участие в процедурата за възлагане на обществена поръчка“, бр. 5, 2014 г.
„Констатиране на дискриминационни условия и определяне на сходност на предмета на изпълнени обществени поръчки“, бр. 5, 2013 г.
„Практика на КЗК при нарушения, свързани с окомплектоване на офертата на участник, сформиране на комисия и прилагане на чл. 70 от ЗОП“, бр. 4, 2013 г.[/one_fourth]
ПОЛЯ ПЕТРОВА-ОГНЯНОВА
Г-жа Поля Петрова-Огнянова е юрист и експерт по обществени поръчки. От 2007 г. до 2015 г. работи в Сметната палата на Република България. Във върховната одитна институция тя заема експертни и ръководни позиции, в това число длъжността началник на отдел „Правно-нормативно осигуряване на одитната дейност”. През 2012 г. Съюзът на юрисконсултите избира г-жа Поля Петрова-Огнянова за юрисконсулт на годината сред общо 7500 свои членове. Това идва като признание за работата й в Палатата и големия й принос и съдействие в областта на юрисконсултството у нас. Високо ценен специалист и лектор в сектора, тя участва в множество семинари, обучения и срещи с разяснителна цел по въпроси, свързани с обществените поръчки и по-конкретно с избягване на често допускани нарушения при възлагането и разходването на бюджетни и извънбюджетни средства като цяло. Г-жа Петрова-Огнянова е автор на едни от най-качествените и юридически издържани публикации в специализираната периодика.
Статии на автора:
„Времеви рамки: Анализ на правилата относно срока на изпълнение на обществената поръчка“, бр. 1, 2016 г.
„Размисли на предела: Какви предизвикателства при възлагането може да създаде проекта на нов Закон за обществените поръчки“, бр. 10 и бр. 11, 2015 г.
„Обещания в срок: Какви са действащите правила за определяне на срок за получаване на оферти при открита процедура за възлагане на обществена поръчка“, бр. 7, 2015 г.
„Публикуване на информация за изпълнението на договор за възлагане на обществена поръчка с обект строителство“, бр. 4, 2015 г.
„Новите правила за съдържание на офертата при провеждане на открита процедура за възлагане на обществена поръчка“, бр. 3, 2015 г.
„Новите предизвикателства при възлагане на обществените поръчки през призмата на Националната стратегия за развитие на сектора обществени поръчки в България за периода 2014-2020 г.“, бр. 5, 2014 г.
„Актуални моменти в съдържанието на публичната покана“, бр. 1, 2014 г.
„Публична покана: Прилики и разлики между комисията за провеждане на процедура за обществена поръчка и длъжностните лица при възлагане на обществена поръчка чрез публична покана“, бр. 7, 2013 г.
„Оповестяване на информация за възложени и изпълнени обществени поръчки“, бр. 4, 2013 г.
АНТОАНЕТА ПЪРВАНОВА
Г-жа Антоанета Първанова е добре познат в професионалните среди експерт по обществени поръчки. Получава високо признание за участието си като лектор в множество семинари и обучения, с фокус върху тази сфера от обществените отношения. В практически ориентираните й статии традиционно се прави изчерпателен, последователен и целенасочен обзор на съответната тема. Написани с дълбок аналитичен поглед и изказ, представящ по достъпен начин и най-сложните аспекти на поръчките, те винаги са илюстрирани с великолепни примери от практиката по управление на процесите по възлагане. Тези им качества ги нареждат сред материалите, които получават най-високите оценки на читателите на нашето издание.
Статии на автора:
„Правила в премерени дози: Особености на субсидиарното прилагане на общите правила при възлагане на поръчки чрез събиране на оферти с обява“, бр. 4, 2017 г.
„С мисъл напред: Прогнозиране на потребностите и планиране на обществените поръчки съгласно новите правила“, бр. 11 и бр. 12, 2016 г.
„Лице в лице: Прилики и разлики при провеждане на открита процедура и публично състезание съгласно новите правила за възлагане на обществени поръчки“, бр. 5, 2016 г.
„Промени за добро: Анализ на основанията за изменение и прекратяване на договор за обществена поръчка според действащия ЗОП и проекта на нов закон“, бр. 12, 2015 г.
„Новите моменти в процедурите, сопускащи елемент на договаряне, според проекта на нов ЗОП“, бр. 11, 2015 г.
„Време разделно: Анализ на сроковете за получаване на оферти и заявления за участие, предвидени в законопроекта за нов Закон за обществените поръчки“, бр. 9, 2015 г.
„За връзката между планирането на обществените поръчки и контрола върху стойността при изпълнението им“, бр. 4, 2015 г.
„Административно-наказателна отговорност при неспазване на законоустановен срок за публикуване на документи и информация в профила на купувача“, бр. 2, 2015 г.
„Опцията като правен способ за гарантиране за законосъобразност и целесъобразност“, бр. 1, 2014 г.
„Анализ на т. н. опростени правила за възлагане на обществени поръчки“, бр. 6, 2013 г.
„Вътрешните правила и финансовата инспекция“, бр. 3, 2013 г.
ЕЛЕНА ДИМОВА
Г-жа Елена Димова е юрист, уважаван експерт и популярен лектор в областта на обществените поръчки. Дълги години работи в Комисията за защита на конкуренцията, включително като директор на дирекция “Обществени поръчки и концесии”, а след това за известен период е и член на антимонополния орган. Съавтор на едни от най-търсените издания с анализ на законодателството в тази област на обществените отношения.
Статии на автора:
„Решения под въпрос: Актуални въпроси от обжалването на решенията, действията и бездействията на възложителите“ (в съавторство с Александър Александров), бр. 5, 2017 г.
„Белите полета на закона: Преглед на някои дискусионни въпроси в Закона за обществените поръчки и правилника за неговото прилагане“ (в съавторство с Александър Александров), бр. 4, 2017 г.
„Въпрос на преценка: Какво е разбирането на КЗК за наличието на субективни елементи в методиката за оценка на офертите и забраната за оценяване на планове и графици“, бр. 3, 2017 г.
„Критични точки: Кои са най-често допусканите нарушения на възложителите при определяне на изискванията към кандидатите и участниците според практиката на КЗК по действащия ЗОП“ (в съавторство с Александър Александров), бр. 2, 2017 г.
„Тръжни контрапункти: Практически изводи от решението на КЗК по поръчката за създаване на централизирана система за електронно възлагане“, бр. 1, 2017 г.
„Старите нови правила: Кои са разпоредбите на новия ЗОП, за които може да бъде използвана старта практика на КЗК и ВАС“, бр. 10, 2016 г.
ДОРА БУРОВА
Г-жа Дора Бурова е директор на дирекция “Правно осигуряване на одитната дейност ” в ИА “Одит на средствата от ЕС” (ОСЕС) и водещ експерт по управление на средствата от фондовете на ЕС. Статиите й се основават на дългогодишния й опит като одитор и в прагматичен стил разясняват не само основни положения в нормативната уредба при еврофондовете, но и дават и много полезни препоръки, които могат да помогнат на бенефициентите да постигнат желаните от всички законосъобразност и ефективност при възлагането на обществени поръчки и управлението на проекти с европейско финансиране.
Статии на автора:
„Научени евроуроци: Какви са актуалните правила при финансовите корекции в областта на обществените поръчки, приложими за програмен период 2014-2020“, бр. 2, 2017 г.
„Нарушения и тяхното финансово влияние при определяне срока за получаване на оферти и закупуване на документация съгласно новите правила за финансови корекции на Европейската комисия, приложими при поръчки с европейско финансиране“, бр. 6, 2014 г.
ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА
Г-жа Петя Александрова е финансист и експерт по обществени поръчки в сектора на здравеопазването. Понастоящем е ръководител на финансов отдел в „Комплексен онкологичен център – Стара Загора“ ЕООД.
Статии на автора:
„НОВИ ПЕНКИЛЕРИ: Стартира централизираното възлагане на лекарствени продукти за нуждите на здравните заведения с държавно и общинско участие“, бр. 11, 2016 г.
„С един аршин при поръчките за здраве или приложим ли е новият ЗОП за всички лечебни заведения“, бр. 7, 2015 г.
„Предизвикателства при възлагане на обществени поръчки за лекарствени продукти и нови моменти при закупуване на медицински изделия в здравните заведения с държавно и общинско участие“, бр. 6, 2014 г.
ПЕТЯ НИКОЛОВА
Г-ца Петя Николова е юрист и експерт по обществени поръчки.
Статии на автора:
„Наказан за сметосъбиране: Преглед на съдебна практика по случай на нарушение на правилата за възлагане на обществени поръчки“, бр. 6, 2016 г.
„Да изгориш в търг за гориво: Още за случаите на длъжностни престъпления при възлагането на обществени поръчки“, бр. 6, 2015 г.
„Длъжностни престъпления и възлагане на обществени поръчки“, бр. 5, 2015 г.
ЖЕНИ ЧОВАЛИНОВА
Г-жа Жени Човалинова е специалист по обществени поръчки с дългогодишен опит на различни позиции в системата. Работила е като експерт по обществени поръчки в лечебно заведение и като главен юрисконсулт в правен отдел, дирекция „ПОИД“, в Агенцията за държавна финансова инспекция.
Статии на автора:
„Продължение на темата за новите моменти в работата на комисиите, назначени от възложителя при провеждане на процедурите и при възлагане на обществени поръчки чрез публична покана“, бр. 1, 2015 г.
„Нови моменти в работата на комисиите, назначени от възложителя при провеждане на процедурите и при възлагане на обществени поръчки чрез публична покана“, бр. 6, 2014 г.
ДИАНА ДОДОВА
Г-жа Диана Додова е експерт по управление на средствата от европейските фондове.
Статии на автора:
„Коментари върху установяването на нередности при обявлението и документацията за участие в процедури с европейско финансиране след промените в Метофологията за финансови корекции“, бр. 1, 2015 г.
ТОДОР ТОДОРОВ
Г-н Тодор Тодоров е експерт по обществени поръчки. Понастоящем е директор на дирекция „Обществени поръчки“в община Пловдив.
Статии на автора:
„Публикуват ли се на профила на купувача информацията и документите във връзка с договори за обществени поръчки по процедури, открити преди 01.10.2014 г.“, бр. 5, 2014 г.
„Планиране на обществените поръчки от гледна точка на общинската администрация“, бр. 1, 2014 г.
ИВАН ВЕЛЧЕВ
Г-н Иван Велчев е експерт по въпросите на защитата на класифицираната информация и възлагането на обществени поръчки в областта на отбраната и сигурността (т.н. специални обществени поръчки).
Статии на автора:
„За някои елементи на индустриалната сигурност при обществени поръчки в областта а отбраната и сигурността“, бр. 5, 2014 г.
АНТОАНЕТА БАРЕС
Г-жа Антоанета Барес е юрист и експерт по обществени поръчки.
Статии на автора:
„Критерии за възлагане в европейското законодателство и съгласно действащия Закон за обществените поръчки – изводи и практика“, бр. 3, 2014 г.
ИВАЙЛО ИВАНОВ
Г-н Ивайло Иванов е специалист по обществени поръчки в областта на строителството на пътища и пътни съоръжения. Заема длъжността директор на Дирекция „Обществени поръчки и правно обслужване“ в Агенция „Пътна инфраструктура.
Статии на автора:
„Специфични проблеми при възлаането и изпълнението на договори за обществени поръчки за линейни обекти с обществено значение“, бр. 2, 2014 г.
ТОДОР БОРИСОВ
Г-н Тодор Борисов е адвокат и експерт по обществени поръчки.
Статии на автора:
„Върховният съд фалира изпълнителите на обществени поръчки и заплаши банковата система с огромни загуби“, бр. 2, 2014 г.
ИЛОНКА ГОРАНОВА
Г-жа Илонка Горанова е доктор на науките по право, преподавател по Административно право и главен асистент в катедра „Публичноправни науки“, Юридически факултет на Университета за национално и световно стопанство, гр. София.
Статии на автора:
„Нарушаване на забраната за изменение на договор за обществена поръчка“, бр. 2, 2014 г.
Този сайт използва бисквитки, за да подобри Вашите преживявания. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете.ПриемамОтхвърлям
Privacy & Cookies Policy
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.