Експертите по ЗОП с активен принос в дебата за промени на ППЗОП
Експертите по обществени поръчки отново взеха активно участие в приключилата обществена консултация на предложенията за промени в правилника за прилагане на ЗОП.
В пореден израз на трайния си ангажимент към усъвършенстването на нормативната уредба в сектора на поръчките, от Националното сдружение на експертите по обществени поръчки (НСЕОП) излязоха с официална позиция по проекта на ПМС за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки (ППЗОП).
Както се обявява на сайта на Сдружението, с позицията се дават бележки за промяна на предложените редакции в подзаконовия нормативен акт и се отправят предложения за оптимизиране на други текстове от правилника, приемани за проблематични в практиката.
Освен визията си по предложената ревизия на правилника, от НСЕОП лансират и редица полезни идеи за развитие на Централизираната платформа за електронни поръчки (ЦАИС ЕОП).
В потвърждение, от Сдружението са категорични, че за законосъобразното и ефективно управлението на процеса по подготовка и възлагане на обществени поръчки следва да бъде въведена нова контролна функционалност в платформата, която да предоставя информация на ръководителите и да подпомага работата на вътрешните одитори и контролните органи от Сметна палата и АДФИ.
От НСЕОП алармират и за множеството проблеми от възприетия подход на двукратно декриптиране на офертата и апелират проблема да бъде решен като представляващият участника еднократно, използвайки функционалността на платформата, подписва цялата оферта, с което всички документи в офертата следва да се приемат за подписани.
От страна на НСЕОП се хвърля светлина и върху коментирани и известни в експертните среди недостатъци в някои правила при планирането на обществените поръчки, работата на оценителната комисия и др.
Не е спестено и напомнянето на вече оповестявани с предишни позиции на Сдружението противоречия на текстове от ППЗОП със Закона за обществените поръчки и/или европейските директиви в областта.
Отново се настоява и за предвиждане на изрични разпоредби относно стандарти за компетентност на професионалистите по ЗОП, както и разписване на норми относно минималните и максимални нива при възнагражденията на експертите в оценителните комисии.
Тези действия идват в потвърждение на мисията на организацията по утвърждаване на компетентността и професионалния престиж на експертите по обществени поръчки.
Пълния текст на становището и предложенията може да видите тук.
Източник: НСЕОП