Експерти предлагат гратисен период при задължителното използване на системата за електронни поръчки
От Националното сдружение на експертите по обществени поръчки (НСЕОП) излязаха с официална позиция за промени в закона, с които да се въведе гратисен период за влизане в сила на задължителното възлагане чрез единната система за електронни поръчки – ЦАИС ЕОП. Това стана ясно след публикуване на документа на Поратала за обществени консултации и сайта на сдружението в Интернет.
Предложението е част от становището на организацията, изразена в рамките на обществената консултация по законопроекта за промени в действащия Закон за обществените поръчки. Със становището се правят редица предложения за оптимизиране на нормативните текстове на ЗОП и ППЗОП. Сред главните акценти е именно предложението за въвеждане на гратисен период при влизане в сила на текстовете относно задължителното използване на ЦАИС ЕОП.
Експертите припомнят, че съгласно сега действащите разпоредби на закона, освен в случаите по чл. 41, възлагането чрез ЦАИС ще бъде задължително, считано от 18.10.2018 г. Предвид несимволичните промени в цялостната организация и реализация на възлагателния процес, с които е свързана тази промяна, НСЕОП е на позиция, че е необходимо да се предвиди гратисен период, в който използването на новата система да е само пожелателно.
От НСЕОП са на мнение, че по този начин ще се даде възможност за по-плавен и безпроблемен процес на учене за всички категории лица, които ще използват новата система (в най-голяма степен това важи за възложителите). Освен това, в рамките на този гратисен период ще могат да се отстранят и всички евентуални слабости, които ще бъдат констатирани в работата на системата, без това да създава излишни затруднения и рискове пред възлагателния процес в страната.
Със становището на НСЕОП се правят и редица други предложения за промени в нормативната уредба в областта на обществените поръчки. Сред тях са такива свързани с правилата за прогнозирането и планирането на обществените поръчки, както и за дефинирането на неправомерното разделяне на поръчки, за позоваването на капацитета на трети лица за доказване на съответствие с критериите за подбор, за използването на ЕЕДОП, за използването на обявлението за промяна (кориджендум), за работата на Методическия съвет по ЗОП и др.
От сдружението изразяват надежда, че ще срещнат подкрепа и разбиране за направените констатации и конструктивни предложения, като с това ще утвърдят принципите на откритост, съгласуваност, диалогичност и единодействие при създаване и развитие на нормативната рамка в сектора на обществените поръчки.
С пълния текст на становището и направените предложения може да се запознаете на Портала за обществени консултации тук.