Новини

Върховният съд потвърди решението на КЗК за инженеринга на Национална детска болница

Върховният съд даде зелена светлина за изграждането на национална детска болница, което временно бе спряно поради обжалване на процедурата. Това става ясно от прессъобщение на сайта на институцията. Развитието по случая стана факт след като със свое решение от 27.11.2019 г. тричленен съдебен състав на Върховния административен съд (ВАС) остави в сила решението по случая на Комисията за защита на конкуренцията.

С решението на КЗК бе потвърдено решението на министъра на здравеопазването за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Избор на изпълнител за извършване на инженеринг (проектиране, строителство и авторски надзор) на Национална многопрофилна детска болница“. С произнасянето на върховните магистрати бе отхвърлена жалбата на Камарата на архитектите в България. Решението по административно дело 12024 от 2019 г. на ВАС е окончателно, поясняват от пресслужбата на ВАС.

Тричленният състав е преценил, че решението на КЗК е правилно, както и че при постановяването му не са допуснати нарушения, които да налагат неговата отмяна. В утвърдената от възложителя на обществената поръчка документация за участие в процедурата се съдържат минимално необходимите данни за изготвяне от потенциалните участници на концепция за изпълнение на дейностите по предмета на поръчката. В тази концепция, участниците следва да опишат и обосноват своето виждане за изпълнението на проектирането по всички фази и части на инвестиционния проект, в т. ч. етапи, работен процес и последователност на изпълнение, времево съвместяване на дейностите (включително и времеви график), предмет на проектирането, като изложат организационната структура и управление на човешкия ресурс, начина на изпълнение на поставената задача, при съобразяване на: взаимна обвързаност между отделните части на инвестиционния проект, така че да бъде представен краен продукт, за който след разглеждането и приемането му да може да бъде издадено разрешение за строеж.

В хода на производството от материалите по делото е установено, че с оглед обема и сложността на предмета на поръчката, възложителят е предвидил на фаза участие в процедурата да бъде представен идеен проект или концепция за изпълнение, а изготвянето на инвестиционния проект с всички негови фази да бъде изпълнен от определения изпълнител. На етап участие в процедурата се изисква доказване на необходимия екип, който да има компетентност и опит за изпълнение на дейностите по предмета на поръчката.

Върховните съдии не приемат твърденията и аргументите на жалбоподателя, че липсата на разделяне на поръчката на обособени позиции – обособена позиция за проектирането и обособена позиция за строителството, ограничава конкуренцията и не допуска до самостоятелно участие в процедурата проектантите. Подчертава се изрично, че разделянето на поръчката на обособени позиции е въпрос на целесъобразност и не подлежи на съдебен контрол.

Тричленният състав смята, че цялостната организация на работния процес и качественото изпълнение на поръчката обуславя нуждата дейностите по проектиране, изпълнение на строителството и упражняването на авторския надзор да се изпълнят от един изпълнител. И обратно – в хипотеза на включване на повече от един изпълнител при обособяване на отделни позиции би се стигнало до необходимост от сложен процес на координация от страна на Възложителя и мобилизиране на голям ресурс, което ще доведе до затруднения и опасност от ненавременно и некачествено изпълнение на поръчката. От друга страна, спецификата на предмета на поръчката предполага единни решения, които могат да бъдат постигнати единствено при съвместното изпълнение на всички дейности на обществената поръчка. Търсените от възложителят качество и срочност на изпълнението са и предвид обекта, който следва да бъде изграден, а именно – Национална многопрофилна детска болница.

Уточнено е, че през февруари 2019 г. възложителят е извършил обследване на конструкцията, като заключението е, че строежът може да бъде довършен, след извършване на строително-възстановителни дейности. Съгласно препоръките на извършената конструктивна експертиза, е предвидено да се възстанови целостта на сечението на стоманобетоновите елементи и да се извърши усилване на подовите конструкции и стоманобетонови шайби. След идентифициране на дефектите в конструкцията въз основа на данните от извършеното обследване е предвидено изпълнителят да предложи на възложителя конструктивно решение по отношение на мероприятията, които следва да се приложат спрямо конструкцията на сградата за привеждането й в съответствие с изискванията на действащата нормативна уредба, изготвената конструктивна експертиза и количествени сметки.

С Решение № 16100 от 27.11.2019 г. в неговата цялост може да се запознаете тук.

Източник: ВАС

 

Show More

Related Articles

Back to top button
error: Content is protected !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker