АОП промени тежестта на рисковите фактори при контрола чрез случаен избор
Считано от 01.01.2022 г., се променят тегловите коефициенти на елементите на рисковите фактори, въз основа на които се прави изборът на процедури за осъществяване на контрол чрез случаен избор по чл. 232 от Закона за обществените поръчки (ЗОП).
Задължителното годишно актуализиране на тежестите става с приемането на заповед на изпълнителния директор на АОП (Заповед РД-74/21.12.2021 г.), която бе оповестена на Портала за обществени поръчки. Административният акт отменя предишна заповед на същия орган от 23.02.2021 г.
Заповедта се приема на основание чл. 5, ал. 3, т. 2 от Устройствения правилник на АОП, във връзка с чл. 121, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки и т. 4 и т. 5 от утвърдената Методика по чл. 232, ал. 2 от ЗОП.
Ще припомним, че съгласно чл. 121, ал. 3 от ППЗОП, при контрола по чл. 232 от ЗОП изборът на процедура се извършва по методика, която отчита рискови фактори с определена тежест. Методиката се утвърждава от изпълнителния директор на АОП.
Съгласно въпросната методика, изборът на конкретна процедура се извършва въз основа на рискови фактори, които отразяват определени характеристики на възлаганите в страната обществени поръчки, попадащи в обхвата на контрола по чл. 232, ал. 1 ЗОП.
Рисковите фактори, които са шест на брой (вид на възложителя според ЗОП, вид на възложителя според статута, вид на процедурата, обект на поръчката, прогнозна стойност и източник на финансиране), се състоят от елементи, на които се присъждат конкретни числови стойности. Стойностите на съответните елементи се изчисляват на база данни от Регистъра на обществените поръчки /РОП/ по показателите за брой и стойност на обществените поръчки. Те се актуализират веднъж годишно, а при необходимост, на по-кратки периоди.
Както се посочва в методиката, тежестта на елементите на рисковите фактори може да се промени с коефициент за корекция, когато показателите за брой и стойност не са достатъчни, за да се определи адекватно нивото на риск. Използването и величината на коефициента за корекция се мотивира и, при необходимост, може да се изменя.
Новите теглови коефициенти са посочени в приложение към заповедта.
По същество, сравнението между тегловите коефициенти преди и след промяната от 01.01.2022 г. показва, че в малко по-голяма степен ще бъдат контролирани процедурите на публични възложители (видно от изменението по рисков фактор “Вид на възложителя според ЗОП”), като ще се засили контролът най-вече върху възлагателните действия на регионални или местни органи, както и на публичноправните организации (видно от изменението по рисков фактор “Вид на възложителя според статута”).
С промените по рисков фактор “Вид на процедурата”, в малко по-голяма степен на контрол ще бъдат подлагани най-често провежданите процедури по ЗОП – откритите, като промяната в тежестта на този елемент е най-вече за сметка на известно намаляване на тежестта на публичните състезания.
По отношение на рисковия фактор “Обект на поръчката”, чувствително намаляване на тежестта се наблюдава при процедурите за строителство, и по-малко при тези за услуги, докато при доставките тежестта на елемента бележи лек ръст.
Що се отнася до рисковия фактор, свързан с прогнозната стойност, нараства тежестта на елемента, отчитащ процедурите на стойност над европейските прагове.
Неколкократен ръст бележи тежестта на елемента, който държи сметка за процедурите, финансирани със средства от европейските фондове. Значимата промяна е резултат най-вече от чувствителното повишаване на коефициента на корекция на риска, определян по рисков фактор “Източник на финансиране”.
По-високият коефициент се обосновава с поети ангажименти по Националния план за възстановяване и устойчивост за увеличаване броя на проверките на процедурите, с които се възлагат договори, финансирани с европейски средства. Според АОП, значителният финансов ресурс, който се разходва с тези процедури, увеличава риска от негативни последици при допускане на нарушения.
Източник: АОП