АОП обобщи най-честите грешки, констатирани при контрола чрез случаен избор
От Агенцията по обществени поръчки (АОП) са изготвили документ с най-често допусканите грешки на етапа на подготовка на възлагателния процес през 2021 г. Това бе обявено чрез съобщение на Портала за обществени поръчки (ПОП).
Видно от анонса, аналитичният документ е изработен във връзка със заложена мярка в Компонент 2.Г.1 Бизнес среда на стълб „Справедлива България“ от Националния план за възстановяване и устойчивост, официално представен от българското правителство на 15.10.2021 г.
Публикуването му цели да подобри достъпа до резултатите от контрола чрез случаен избор (КСИ) и да повиши информираността за правилното прилагане на законодателството в областта. От АОП припомнят, че КСИ е регламентиран в чл. 229, ал. 1, т. 2 от Закона за обществените поръчки като една от формите за оказване на методическа помощ на възложителите. Проверените чрез КСИ процедури са избрани чрез специален софтуер – Система за случаен избор, и по методика, отчитаща нивото на риск. За резултатите от проверките АОП изготвя становища с констатации и препоръки за отстраняване на установените пропуски.
Според прессъобщението, в обобщението са синтезирани основните и специфични грешки, установени в резултат от проверяваните документи: решението за откриване на процедурата, обявлението, с което се оповестява откриването, техническата спецификация и методиката за оценка на офертите.
От информацията в доклада става ясно, че в решението за откриване на процедурата най-често се допуска липса на мотиви за неразделяне на предмета на обособени позиции и механично обединяване на различни дейности в предмета на една процедура.
В обявлението, с което се оповестява откриването, от АОП най-често констатират липса на част от минимално изискуемата информация (относно обема, основанията за незадължително отстраняване, показателите за оценка и др.), непредоставяне на задължителна информация при формулиране на опции, некоректно посочване на възможностите за доказване на критериите за годност/правоспособност за упражняване на професионална дейност, и грешки при формулирането на изисквания относно икономическото и финансово състояние, съответно относно техническите и професионалните способности, на кандидатите или участниците.
В техническите спецификации най-често се откриват недостатъчна информация за подготовка на техническите и/или ценовите предложения на участниците, несъответствия с други части на документацията, несъответствия с изисквания на действащото законодателство, и условия, насочващи към определен изпълнител.
Що се отнася до методиката за оценка, там като често допускани грешки от АОП са посочили оценяването на единични цени (т.е. без залагане на количествени параметри на поръчките), неправилно оценяване на база определяеми цени (напр. неподходящ избор на база), определянето на минимална и/или максимална граница към показател, свързан със срок, използване на показатели, свързани с предоставянето/наличието на определена информация в предложенията на участниците, както и показател, свързан с анализ на рисковете при изпълнение на поръчката.
В заключителната част на документа се подчертава, че неточностите, които се откриват на втория етап на контрол, са значително по-малко – в около 53% от случаите проверките завършват без констатации за нарушения при прилагането на законодателството в областта на обществените поръчки, а в останалите 47% пропуските са значително по-малко в сравнение с първата проверка. Според авторите на документа, последното дава увереност, че реализирането на контрола чрез случаен избор подпомага възложителите да прилагат нормативната уредба в областта и допринася за своевременно идентифициране и предотвратяване на възможни проблеми.
От АОП изразяват убеденост, че извеждането на основни и специфични грешки, установени при провеждането му, е още едно средство за постигане на устойчивост в практиките по възлагане на обществени поръчки, като осигурява възможност за недопускането им дори в процедури, които не са обхванати от контрола чрез случаен избор.
С доклада, който е публикуван в раздел „Контрол чрез случаен избор (чл. 232 от ЗОП)“ на ПОП, може да се запознаете тук.
Източник: АОП