Новини

Правителството прие изключението от Регламента за санкциите относно поръчки за доставка на автомобилни горива

На редовното си заседание, проведено на 5.10.2022 г., служебният кабинет прие изключението от Регламента за санкциите относно поръчки за доставка на автомобилни горива. Това става ясно от информация за медиите, разпространена от Правителствената пресслужба.

В комюникето се казва, че Министерският съвет е приел решение за предоставяне на дерогация от чл. 5к, параграф 1 от Регламент на Съвета (ЕС) No 833/2014 относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна (наричан накратко „Регламента за санкциите“), по отношение на обществените поръчки за доставка на автомобилни горива. С това се разрешава се възлагането на нови обществени поръчки, както и изпълнението на сключените договори и рамкови споразумения с предмет доставка на автомобилни горива, след 10.10.2022 г.

Дерогацията се налага поради необходимостта от осигуряване на автомобилни горива за функционирането на държавните органи и структури, с оглед опазването на обществения ред, живота и здравето на българските граждани и националната сигурност и е валидна до 31.12.2024 г.

Както вече Ви информирахме, проектът на решение бе пуснат за публично обсъждане, като обществената консултация приключи на 2.10.2022 г. Както стана ясно, приемането на решение за дерогация се налага поради това, че чл. 5к, пар. 1 от Регламента за санкциите въвежда забрана за възлагане и продължаване на договори за обществени поръчки на руски граждани, физически и юридически лица, образувания или органи, установени в Русия, както и на лица, притежавани или контролирани от руски физически или юридически лица, органи или други образувания. Наред с пряката забрана за възлагане на обществени поръчки на лицата по предходното изречение, Регламентът забранява участието в изпълнението на поръчката и на доставчици, подизпълнители или трети лица (по смисъла на чл. 65 от Закона за обществените поръчки (ЗОП), когато последните отговарят за изпълнението на повече от 10 на сто от предмета на договора.

Тази забрана се явява проблематична, предвид това, че един от основните доставчици на гориво, ползван от възложителите – „Лукойл България“ ЕООД, попада в обхвата на ограничителните мерки на Регламента, както и че значителна част от доставката на горива за други доставчици, като „ОМВ България“ ООД, „Петрол“ АД и „ШЕЛ България“ ЕАД, се осъществява чрез посредници, от производителя на горивата – „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД – дружество, което също попада под санкциите на Регламента.

На същото заседание МС прие и решение за наличие на основен интерес за реализация на обществена поръчка за придобиване на самонасочващи се торпеда – поръчката е с предмет„Придобиване на 324 мм самонасочващи се торпеда за многофункционални модулни патрулни кораби на Военноморските сили“.

Както е известно, съгласно чл. 13, ал. 1 от ЗОП, законът не се прилага при обществени поръчки и конкурси за проект, свързани с областите отбрана и сигурност, за които не се прилагат разпоредбите на част четвърта:
а) възлагането на които е свързано с предоставяне на информация, чието разкриване противоречи на основните интереси на сигурността на страната, съгласно чл. 346, параграф 1, буква „а“ от ДФЕС, или
е) когато защитата на основни интереси, свързани със сигурността на страната, не може да бъде гарантирана чрез поставяне на изисквания, насочени към защита на информацията, която възложителят трябва да предостави при процедура по възлагане на обществена поръчка съгласно този закон или чрез други мерки с по-малка степен на намеса, или
ж) изпълнението, на които е придружено със специални мерки за сигурност в съответствие с действащото законодателство с оглед защита на основни интереси на сигурността на страната;

Вифно от разпространената информация, 324 мм самонасочващи се торпеда са основно въоръжение на корабите, които се придобиват по сключения през 2020 година договор с предмет „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“. Патрулните кораби са основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на ВМС. Защитата на морския суверенитет се осигурява изключително ефективно чрез използване на самонасочващи се торпеда, чиято зона на въздействие позволява бързо противодействие срещу подводните сили на противника на средни и големи дистанции и с висока точност.

С реализацията на обществената поръчка се цели осигуряване на боеспособността на новопридобиваните кораби и осигуряване на ефективното им използване както в национален, така и в съюзен формат. Това ще доведе до изпълнение на поетите съюзни ангажименти на Република България по отношение на колективната система за сигурност.

Източник: МС

Show More

Related Articles

Back to top button
error: Content is protected !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker