Новини

Обнародваха методиката за индексация на договори за обществени поръчки за строителство, документът в сила от 30 септември

Малко след като бе оповестено в Информационната система за правна информация на Министерски Съвет, в бр. 78 на Държавен вестник от 30.09.2022 г. бе обнародвано ПМС №290 от 27 септември 2022 г., с което бе приета Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация. Документът, който бе одобрен на правителственото заседание на 21.09.2022 г., влиза в сила от деня на обнародването му (т.е. от 30 септември т.г.).

Както ви информирахме, обществената консултация по проектите на постановление и методика, стартира на 5.09 и продължи само 2 седмици – минималната продължителност допустима по ЗНА. Това бе аргументирано с „необходимостта от спешно подпомагане на бизнеса чрез предприемане на регулаторни мерки за преодоляване на последиците от прогресивна инфлация в цените на строителните продукти с оглед обезпечаване изпълнението и завършването на договори за обществени поръчки“.

Въпреки многото коментари по проекта на методика, направени от различни експерти и бизнес организации в хода на общественото обсъждане, в окончателния вариант на документа са отразени малко промени в сравнение с обявения проект, и не толкова такива по същество, а най-вече за прецизиране на определени текстове (допълнено е, че методиката е приложима и за рамкови споразумения, конкретизирани са индексите, с които следва да се извършва изменението на цената, уточнено е, че пресмятаният процент на изменение е приложим към подлежащите на изменение стойности на СМР, предмет на формиране на стойността на договора и рамковото споразумение, поправени са неточности и са добавени данни в приложението, и пр.).

Остава без промяна един от най-често критикуваните аспекти на Методиката – това, че тя е приложима само за строителство. Това обстоятелство бе обект на критика в повечето становища, оповестени чрез Портала за обществени консултации, в някои от които бяха изложени доводи, че по този начин се стеснява приложното поле на разпоредбата на чл.117а от ЗОП, където се предвижда приемането на методика за индексация без да са уточнява, че това се отнася само за случаите на строителство.

Видно от стенограмата от заседанието на МС на 21.09.2022 г., бележки, че методиката обхваща само част от хипотезите по чл. 117а от ЗОП са дадени и от няколко министерства. Въпреки това обаче, засега с Методиката се регламентира единствено механизма за актуализация на цената на договори и рамкови споразумения за строителство, или според използваната формулировка – „начинът за изменение на цената на договор за обществена поръчка и рамково споразумение в резултат на инфлация, при която съществено са увеличени цените на основните стоки и материали, формиращи стойността на договора за строителство и рамковото споразумение за строителство“.

От същата стенограма обаче стана ясно и това, че макар Методиката да бе приета само за строителство, бележките относно поръчките за доставки и услуги евентуално ще бъдат отчетени с последващо приемане на допълнителна Методика или на допълнение към тази Методика.

И в окончателния си вариант документът съдържа само теглови коефициенти на строителните материали в себестойността на различните видове строежи (коефициентът се прилага към стойността на целия договор и рамковото споразумение), приложимите индекси (в случая това са индекси на цени на производител на строителни материали), както и формула, по която се определя размерът на изменението на цената на договор за обществена поръчка и рамково споразумение в резултат на инфлация.

По отношение на индексите, в чл. 3 от Методиката е предвидено, че за изменение на цената на договорите и рамковите споразумения за строителство се прилагат индекси на цени на производител на вътрешния или на международния пазар на строителни материали, които се публикуват всяко тримесечие съответно на интернет страницата на Националния статистически институт (НСИ) или Евростат (в методиката е уточенно как може да бъде достъпена тази информация). Индексите на цени на производител на вътрешния пазар на строителни материали за периода от 1.01.2020 г. до 30.06.2022 г. са посочени в таблицата на приложението към Методиката.

В Преходните и заключителните разпоредби на Методиката е разписано, че тя се приема на основание чл. 117а, aл. 1 от ЗОП. Там се посочва и това, че за начална дата на наличие на инфлация се приема 31.12.2020 г. Отново в ПЗР е уточнено и това, че дата за определяне стойността на строително-монтажни работи, предмет на изменение на формиране на стойността на договора, т.е. референтната дата, е датата на офертата за участие в обществена поръчка, но не по-рано от 31.12.2020 г. В случай на подадена оферта преди 31.12.2020 г., то тогава се прилага индексът за 31.12.2020 г. В ПЗР изрично се указва също, че на изменение подлежат цените за извършени дейности, приети след 30.06.2021 г. по договори за обществени поръчки и рамкови споразумения за строителство.

Източник: МС, Държавен вестник

 

Show More

Related Articles

Back to top button
error: Content is protected !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker