Изключението от ЗОП за договорите на Здравната каса остава
Предложението за промяна в закона за обществените поръчки (ЗОП), което предвижда отпадане на изключенията относно договорите на НЗОК, ще бъде оттеглено. Това съобщиха от Българския лекарски съюз на своя официален Интернет сайт.
Според информацията, това е било договорено в края на миналата седмица на среща в Министерство на финансите. Освен финансовия министър, и представители на финансовото министерство и Агенцията по обществени поръчки (АОП), на срещата са присъствали председателите на Българския лекарски съюз и Българския зъболекарски съюз, зам.-председателите на Българската болнична асоциация и Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение, временно изпълняващата дейността управител на НЗОК, както и ръководители на фармацевтични компании.
По време на срещата, от страна на АОП са били изложени мотивите за предложената промяна. От своя страна БЛС и останалите заинтересовани страни са изложили аргументите си защо подобна промяна е неприложима в здравния сектор и до какви проблеми би довела подобна стъпка. Така в крайна сметка се е стигнало до решението това предложение, свързано със системата на здравеопазването, да бъде преразгледано.
Ще припомним, че в обявения на 9.6.2023 г. за обществено обсъждане законопроект за промени в ЗОП, се предлага отпадане на някои от сега действащите изключения от закона, в частност това по чл. 14, ал. 8 от ЗОП.
В съответствие с тази разпоредба, законът не се прилага за:
1. договори, сключвани от Националната здравноосигурителна каса с изпълнители на медицинска помощ по смисъла на чл. 58 от Закона за здравното осигуряване;
2. договори, сключвани от Националната здравноосигурителна каса за заплащане и за договаряне на отстъпки на:
а) лекарствени продукти, медицински изделия, високоспециализирани апарати/уреди за индивидуална употреба;
б) помощни средства, приспособления и съоръжения за хората с увреждания.
Според мотивите към проекта, отпадането на дерогацията е необходимо, защото цели отстраняване на констатирани от ЕК съществени несъответствия между закона и европейското законодателство в областта на обществените поръчки. Европейската комисия е категорична в позицията си, че въвеждането на изключения, извън посочените в директивите, е недопустимо, а изрично предвидените в тях следва да се тълкуват и прилагат строго стеснително.
Конкретната промяна, свързана с договорите на НЗОК, предизвика недоволство и остра реакция от множество организации в здравния сектор, като най-активно защитаваха тази позиция именно от Българския лекарски съюз. От организацията алармираха, че ако бъдат приети, предложените промени може да предизвикат хаос в здравеопазването, защото НЗОК ще трябва да сключва договор с всички лечебни заведения и лични лекари чрез обществени поръчки.
Източник: БЛС