Новини

КСБ с нови предложения по промените в ЗОП, искат срокове за работата на комисиите и задължителни клаузи за инексация

Няколко дни след като се включиха в консултацията по проекта на ЗИДЗОП, обявен от Министерството на финансите за обществено обсъждане на 9.6.2023 г., от Камарата на строителите в България изразиха официална позиция и по законопроекта, който още на 27.04 беше внесен в Народно събрание от служебното правителство и вече се разглежда на първо четене от ресорните парламентарни комисии. Становището бе оповестено чрез публикация на Интернет страницата на официалното издание на браншовата организация.

В становището се коментират следните предложения от проекта на Закон за изменение и допълнение на ЗОП (ЗИДЗОП):

По отношение на предложенията, касаещи гаранцията за изпълнение, от КСБ намират за неприемливо покачването на гаранцията за изпълнение от 5% на 10%. Позицията на браншовиците е, че увеличаването на размера на гаранцията за изпълнение ще ограничи участието на стопанските субекти в обществени поръчки, което противоречи на основните принципи на равнопоставеност, свободна конкуренция и пропорционалност. От друга страна, доколкото посоченото увеличение води до обективно допълнителни разходи за изпълнителите, ако предложението за увеличение се приеме, според КСБ посочването на този разход като отделно перо в офертата към дадена обществена поръчка следва да е задължително, за да се гарантира, че този допълнителен разход е предвиден в бюджета на проекта от страна на възложителите.

Що се отнася до предложението за ограничаване на застраховката като форма на гаранцията само до случаите, при които стойността на получения аванс, съответно на гаранция за изпълнение, е равна или по-малка от 500 000 лв., от КСБ са убедени, че това ограничение противоречи на принципите за свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминация. В подкрепа на тази позиция се излагат мотиви, че по този начин голяма част от компаниите, особено в строителния сектор, в който стойностите на поръчките са изключително високи, ще бъдат лишени от възможността за участие поради невъзможността да използват застраховка като форма на обезпечаване (доколкото не е ясно дали банковият сектор е в състояние да осигури кредитни линии за банкови гаранции в такива високи размери).

От профенсионалната организация се коментира и предложеното в проекта на ЗИДЗОП внасяне на гаранцията за изпълнение след потвърждение от възложителя за осигурено финансиране (при сключване на договор с отложено изпълнение) и автоматично прекратяване на договора, ако в десетмесечен срок от неговото сключване не бъде осигурено финансиране. По този повод, макар принципно да изразяват подкрепа за такъв подход на отложено представяне на гаранцията, доколкото може да допринесе за осигуряването на правна сигурност и известна икономическа стабилност, от КСБ намират предложеният срок за неприемливо кратък. Според строителите, такъв срок нито отчита тромавите административни процедури по осигуряване на финансиране и времемкия и трудоемък възлагателен процес, нито е реципрочен на вложените ресурси, усилия и субективни, независещи от страните обстоятелства.

От КСБ изразяват несъгласие и с предложеното разширяване на обхвата на предварителния контрол, осъществяван от АОП. Според строителите, подобно решение ще доведе по-скоро до пречки и забавяния, които могат да поставят под риск обществено значими обществени поръчки поради невъзможност за осигуряване или усвояване на средства от европейските фондове заради твърде дълъг период по осъществяване на предварителен контрол, отколкото да повлияят положително в насоката, посочена от законодателя. От друга страна, възложителите ще бъдат длъжни да се съобразяват с указанията, дадени във връзка с осъществения предварителен контрол. В същото време обаче, според КСБ по никакъв начин с предлаганите промени не се гарантира, че осъщественият предварителен контрол е в съответствие с последващия контрол на Управляващите органи на оперативните програми.

Според позицията на камарата, на практика е възможно да се стигне до ситуация, при която възложителите спазват указанията на предварителния контрол, но чрез последващия контрол се налагат финансови санкции именно във връзка със същите изисквания. Затова от КСБ изразяват позиция, че ако се приеме предложеното увеличаване на обхвата на предварителния контрол, следва задължително да се предвиди законов механизъм, чрез който органите на предварителния контрол и тези на последващия контрол да бъдат задължени да прилагат еднакви практики, правила, процедури, за да не се допуска възможност за неправилно и незаконосъобразно санкциониране на възложителите.

Що се отнася до предложената нова форма за осъществяване на контрол и даване на одиторско мнение, според строителната камара подобен подход нарушава оперативната самостоятелност на възложителите. Също така, подобна практика би могла да доведе до твърде дълъг процес на преглеждане на заявления за участие и оферти. Освен това, и по отношение на предложения текущ контрол и одиторско мнение според КСБ следва да бъде създаден правен способ, чрез който органите, осъществяващи този контрол и даващи одиторско мнение, да се съобразяват с определени правила, принципи и законово определени граници.

В допълнение на изразената позиция по заложените в ЗИДЗОП нормативни предложения, от КСБ се лансират и следните идеи за промени в ЗОП:

На първо място, строителите намират за целесъобразно в закона да се предвидят срокове, в рамките на които следва да се реализират действията по разглеждане на офертите и обявяване на решение за класиране. Според становището на КСБ, по този начин ще се гарантира срочното приключване на процедурите, като се минимизират рисковете за закъснения по проекти с европейско финансиране, съответно ще се намали финансовият риск, породен от протичащи инфлационни процеси.

На второ място, от КСБ считат за необходимо да бъде въведено задължение за възложителите при подготовка на процедурите да залагат клаузи и условия за индексация в документацията и договора за обществена поръчка. Според браншовата организация, по този начин ще може да се поддържа икономическия баланс по договорите, който се нарушава при настъпването на съществени изменения в ценообразуващите елементи по време на дългия период от изготвянето на оферта до сключване на договор и започване на неговото изпълнение.

Източник: Вестник Строител

Show More

Related Articles

Back to top button
error: Content is protected !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker