Държавата ще стимулира потреблението на биохрани чрез зелени обществени поръчки
Необходимо е да се осигури достъп на по-големи групи потребители до български биопродукти чрез провеждане на повече зелени обществени поръчки. Това е записано в проекта на Национален план за развитие на биологичното производство до 2030 г., който бе публикуван за обществено обсъждане на портала Strategy.bg.
Сред мерките за стимулиране използването на биологични продукти, заложени в плана, са и такива, свързани с възлагането на т.нар. “зелени” обществени поръчки.
В документа се отбелязва, че българските биологични продукти могат да се включат в общественото хранене по общинските (държавни) социални заведения и детски кухни в провежданите от тях „зелени“ обществени поръчки за доставки на храни и кетъринг. В тази връзка се отбелязва, че аспектите на биологичното производство, неговото регионално измерение и сезонността следва да се разглеждат заедно, като подпомагането свързано с екологосъобразни обществени поръчки и на социално слабите слоеве да е с приоритет към българските сезонни био продукти.
Според плана, за да се стимулира използването на биологични продукти в обществените заведения е необходимо да се въведе Директивата за зелени екологосъобразни обществени поръчки посредстом промяна в Закона за обществените поръчки, а също така да се използват и други възможности за увеличаване на разпространението и продажбата на биологични продукти. Това ще позволи на редица обществени организации да закупуват биопродукти вместо конвенционални и ще увеличи обема на закупената био продукция за сектора на общественото хранене.
В Националния план е заложена инициатива на МЗХ към Министерство на финансите за законодателна промяна във връзка с провеждането на „зелени“ обществени поръчки и критериите за възлагането им. В тази връзка се сочи, че е необходимо интегриране на биологичните продукти с минималните задължителни критерии по ЗОП за възлагане, като се цели увеличаване на дела на биопродуктите, които да представляват до 5% от количествата на доставките.
Като първа стъпка, в плана е предвидено извършване на проучване относно възможността за иницииране на споразумения между МЗХ и Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, Министерство на вътрешните работи, Министерство на отбраната, Министерство на труда и социалната политика и общините за включване на български био продукти в храненето на служители на ведомствата, пациенти на болнични заведения и настанени в социални домове и патронажи.
Предвижда се извършване на анализ на потреблението на хранителни продукти по категории в посочените ведомства, анализ на разходите за храна, установяване на необходимостта от увеличаване на бюджетите им.
Националният план се изготвя в изпълнение на стратегически документи на Европейската комисия, в които е поставена цел до 2030 г. най-малко 25% от земеделската земя на ЕС да бъде обработвана по правилата на биологичното земеделие.
Обществената консултация по проекта приключва на 3.8.2023 г.
С документите от обществената консултация може да се запознете ТУК.
Източник: Strategy.bg