Новини

Обнародваха редакционните поправки на промяната в чл. 72 от ЗОП, направени със ЗИД на Закона за счетоводството

В бр. 105 на Държавен вестник от 19.12.2023 г. бе обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за счетоводството.

Именно с този акт се коригират и някои неточности при изменението на разпоредбата на чл. 72 от Закона за обществените поръчки, допуснати при промените в този закон, окончателно приети от Народното събрание на 5.10.2023 г. и обнародвани на 20.10.2023 г.

Видно от стенограмата от парламентарното заседание на 7.12.2023 г., тези безспорно необходими редакционни поправки на промяната в чл. 72 от ЗОП идват след предложение на народни представители, направено между първо и второ гласуване на измененията и допълненията в счетоводния закон, и впоследствие подкрепено от водещата парламентарна комисия (в случая Комисията по бюджет и финанси).

Самата разпоредба на пар. 7 от ЗИД на Закона за счетоводството, предвижда, че в чл. 72, ал. 1 от ЗОП се правят следните изменения и допълнения:
1. В текста преди т. 1 след думата „участник“ се добавя „свързано с цена или разходи“.
2. В т. 1 и 2 думите „оценяване на“ се заменят с „допуснати до оценяване“.

Първата неточност с пропуска на думите „свързано с цена или разходи“, която сега се коригира с обнародвания ЗИД на Закона за счетоводството, вероятно бе допусната след непрецизни технически намеси по текстовете на обединения проект на ЗИДЗОП, направени между гласуването в Правна комисия и внасянето на доклада за второ гласуване в Пленарна зала.

Останали незабелязани и попаднали в окончателно приетия и след това обнародван закон, тези промени щяха да породят проблем, доколкото щяха да доведат до несъответствие с нормата на чл. 69, пар. 1 от Директива 2014/24/ЕС, където изрично е предвидено, че при индикации за необичайно ниски оферти обосновка се изисква само за свързано с цена или разходи предложение в офертата.

Без това важно пояснение законовият текст щеше да породи и противоречиви тълкувания, че при съмнение за необичайно благоприятни оферти в ЗОП се въвежда задължение за изискване на обосновка и за предложения по всички други измерими показатели за оценка (като срокове и пр.).

За допуснатия проблем в чл. 72 от ЗОП многократно алармира и екипът на Списание „ЗОП ПЛЮС“. Както в рамките на експертни дискусии и обучителни събития, така и в неофициална комуникация с Правна комисия в НС, обърнахме внимание, че обосновка с оглед преценка за наличие на необичайно благоприятна оферта може да се иска само по отношение на предложения, свързани с цена или разходи. Предвид това, в комуникацията ни с колеги и отговорни институции подчертахме, че освен на неточно транспониране на чл. 69, пар. 1 от Директива 2014/24/ЕС, първоначално приетата промяна би била равнозначна и на колизия с други законови текстове от ЗОП, като напр. чл. 70, ал. 6 от ЗОП.

Ще припомним, че съгласно посочената разпоредба на чл. 70, ал. 6 от ЗОП при показателите за оценка, свързани със срок, задължително се определят минимални и/или максимални граници. Това обаче прави неприложимо правилото на чл. 72, ал. 1 от ЗОП, защото ако предложението е в определените граници, то не може да се разглежда като необичайно благоприятно, а ако е извън тях – същото не подлежи на оценка като недопустимо и следва да доведе до отстраняване на подалия го участник  (основните акценти от позицията ни по прилагане на новата редакция на чл. 72 от ЗОП, в сила от 22.12.2023 г., може да видите във видеото по-долу).

Втората обнародвана редакционна поправка на промяната в чл. 72 от ЗОП цели най-вече прецизиране на разпоредбата и се изразява в уточнението, че преценката за необичайно благоприятна оферта се прави на база на броя на „допуснати до оценяване“ оферти, а не „при оценяване“ на определен брой оферти (каквато редакция бе гласувана на второ четене в началото на м. октомври).

Тези редакции са свързани със самата идея за промяна на чл. 72, дошла като резултат от заключенията на Съда на ЕС в Решение по дело С-669/20 (Веридос), постановено по преюдициално запитване от ВАС.

Поради това, че досегашната редакция на разпоредбата на чл. 72, ал. 1 не предвиждаше възможност възложителят да изиска обосновка при получени една или две оферти, когато съдържат необичайно благоприятно предложение за цени и/или разходи, бе предложено и впоследствие прието с промяна на чл. 72, ал. 1 от ЗОП, в тази разпоредба вече да се разграничават два случая, в които възложителят задължително следва да изиска представянето на обосновка за начина на образуване на 20 на сто по-благоприятно предложение от офертата на участник.

Първият случай е при допуснати до оценяване три или повече оферти, когато отклонението от над 20 на сто, при което се изисква обосновка, се изчислява на база средната стойност на предложенията на останалите участници по същия показател за оценка (чл. 72, ал. 1, т. 1 от ЗОП).

Вторият случай е при допуснати до оценяване една или две оферти, когато отклонението се преценява в сравнение с обявената прогнозна стойност, а когато това не е приложимо – с друга предварително определена от възложителя подходяща и обективна база за сравнение, посочена в обявените условия на поръчката (чл. 72, ал. 1, т. 2 от ЗОП).

Осъществената извънредна редакция на разпоредбата е напълно навременна, доколкото измененията и допълненията в чл. 72 на ЗОП, реализирани със ЗИДЗОП (обн. ДВ. бр.88 от 20.10.2023г.), влизат в сила от 22.12.2023 г. (петък). Именно от тази дата ще породят ефект и коментираните по-горе редакционни поправки на промяната в чл. 72 от ЗОП. По този начин новата редакция на чл. 72 ще е в сила от 22.12.2023 г., каквато бе и волята на законодателя, отразена в приетия на 5.10.2023 г. ЗИДЗОП.

Източник: Държавен вестник

Show More

Related Articles

Back to top button
error: Content is protected !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker