
В ход е общественото обсъждане на нормативните промени за прехвърляне на ЦОП към министър-председателя
На Портала за обществени консултации са обявени промените на относимите нормативни актове, с които се осъществява прехвърлянето на Централния орган за покупки (ЦОП) към министър-председателя.
Както се припомня в информацията за обществената консултация, с § 25, ал. 1 от ПЗР на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. (ЗДБ 2024) законодателят е предвидил функциите и дейността на Централния орган за покупки за нуждите на органите на изпълнителната власт и техните администрации, определен с Постановление № 385 от 30 декември 2015 г. за дейността на Централния орган за обществени поръчки за нуждите на органите на изпълнителната власт (обн., ДВ, бр. 2 от 2016 г.; изм., бр. 34 и 74 от 2016 г., бр. 26, 36 и 54 от 2019 г., бр. 101 и 110 от 2020 г., бр. 33 и 36 от 2022 г.), да преминат от министъра на финансите към министър-председателя, считано от 1 февруари 2024 г.
Именно с цел привеждане на относимите подзаконови актове в съответствие с цитираната разпоредба на ЗДБ 2024, с предложения проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет се предвиждат изменения и допълнения в самото ПМС № 385 от 2015 г. за дейността на ЦОП, Устройствения правилник на Министерството на финансите и Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация.
Измененията в ПМС № 385 от 2015 г. са свързани с промени по отношение на Централния орган за покупки и звеното, което го подпомага. Същевременно се предлагат функционални и структурни промени в Министерството на финансите и администрацията на Министерския съвет, отразени съответно в устройствените правилници на двете администрации.
В случая с предложените промени се предлага дирекция „Централизирано възлагане и обществени поръчки“ (ЦВОП), която понастоящем е част от администрацията на МФ, да премине с целия си числен състав от финансовото министерсто към администрацията на Министерския съвет, за да подпомага министър-председателя в новото му качество на Централен орган за покупки.
Други съществени моменти, съдържащи се в ПЗР на предложения проект на ПМС, са следните:
- Министър-председателят ще встъпи в правата и задълженията на възложител по смисъла на чл. 5, ал. 2, т. 17 от ЗОП по централизираните процедури за възлагане на обществени поръчки, открити от министъра на финансите, по които не са сключени рамкови споразумения, както и по всички действащи към 1 февруари 2024 г. рамкови споразумения на Централния орган за покупки.
- Висящите съдебни производства, образувани по молба на министъра на финансите, свързани с неизпълнение на сключените от ЦОП рамкови споразумения, ще се водят и довършват до окончателното им приключване – с влязъл в сила съдебен акт, от министъра на финансите.
- В едномесечен срок от влизането в сила на постановлението главният секретар на МС и министърът на финансите или оправомощени от тях длъжностни лица следва да уредят отношенията във връзка с предаването и приемането на Софтуера за електронно възлагане на обществени поръчки (СЕВОП) и другите права и задължения на МФ, свързани с изпълнението на функциите на дирекция ЦВОП, както всички други въпроси, свързани с трансфера на правомощия от МФ към МС.
- Документалният фонд на дирекция „ЦВОП“ на МФ, свързан с текущите централизирани процедури и действащите рамкови споразумения, се предава в МС в едномесечен срок от влизане в сила на постановлението.
- Агенцията по обществени поръчки следва да предприеме необходимите действия за служебното активиране на профил в ЦАИС ЕОП на ЦОП в администрацията на МС.
Според проекта на вносителя, постановлението следва да влезе в сила от 1 март 2024 г.
Обсъждането на предложените промени ще приключи на 18 февруари 2024 г.
С документите по обществената консултация може да се запознаете ТУК.
Източник: Strategy.bg