Обявиха промени във визията и достъпа до стария Регистър на обществените поръчки
По нов начин ще изглежда и ще бъде достъпен основният инструмент за постигане на публичност и прозрачност при разходването на публични средства – Регистърът на обществените поръчки (РОП). Промяната касае версията на регистъра, съдържаща информация за поръчките, открити преди задължителното използване на ЦАИС ЕОП. Това става ясно от съобщение от Агенцията по обществени поръчки (АОП), публикувано на 6.07.
От ресорната институция се внася уточнението, че след извършена профилактика на регистъра, поддържан от АОП още от далечната 2004 г., наред с направените технически действия е променена визията и начинът за достъп до него.
Новата визия на стария РОП
За улеснение на потребителите са предоставени два подхода за достъп:
- директно, чрез следния електронен адрес: https://www.aop.bg, или
- чрез Портала за обществени поръчки (ПОП) – Регистър на обществените поръчки, открити преди задължителното използване на ЦАИС ЕОП.
Агенцията по обществени поръчки препоръчва на всички потребители, достъпващи РОП, да предприемат действия по изчистване на събраните данни от предходно ползване на електронната страница, така нар. „кеш“ на браузъра. При необходимост, съдействие на потребителя следва да окаже системният администратор на конкретната организация.
От АОП използват повода да дадат на потребителите и насоки за справяне с трудности при работа със специализирания софтуер „Редактор на форми“. В тази връзка се напомня, че „Редакторът за форми“ представлява специализиран софтуер, чрез който е възможно изпращане на документи за публикуване в РОП от 2004 г.
Безпроблемното ползване на софтуера изисква наличие на актуална версия. В тази връзка, АОП напомня, че считано от 21 май 2020 г. е налична нова версия – 3.0.7445.16613. За проверка на използваната версия, след зареждане на софтуера, следва да се достъпи меню „Помощ“, „За приложението“. В случай че използваната версия е по-стара, възложителите следва да обновят приложението.
Процесът по обновяване изисква деинсталиране на наличната версия и инсталиране на новата, актуализирана версия на Редактора. Тя е достъпна на ПОП, в секция „Образци и списъци“, „Редактор на форми“.
В друг анонс от 7 юли, от АОП съобщиха и за поредно обновяване на секцията на ПОП с отговори на често задавани въпроси, свързани с ЦАИС ЕОП. Видно от означенията, при този ъпдейт са публикувани разяснения по още пет запитвания по използването на системата.
Един от въпросите, получили отговор в началото на юли, е свързан с прикачването на електронен подпис в системата. От АОП са пояснили, че подписването на документи в ЦАИС ЕОП изисква електронният подпис да е регистриран в профила, от който ще се извършва подписването. В случай, че лицето подписва като служител на конкретна организация, то подписът следва да бъде регистриран в профила на служителя в съответната организация. Ако потребителят подписва като физическо лице, подписът следва да се регистрира в личния му профил. Препоръчително е преди започване на работа с ЦАИС ЕОП да се направи „Тест на подписа“.
Яснота е дадена и по това как се прекратява обществена поръчка в ЦАИС. Според отговора, след публикуване на обявление за възложена поръчка чрез бутон „Прекрати“ в секция „Параметри“, поръчката се прекратява в ЦАИС ЕОП. При обществена поръчка с обособени позиции бутон „Прекрати“ се избира от секция „Параметри“ на всяка една обособена позиция.
Уточнение е направено и по това дали при удължаване на срока за подаване на заявления/оферти по поръчка, за която стопанският субект е предоставил ключ за декриптиране, е необходимо след като изтече новият срок повторно прилагане на ключ. От краткия отговор е видно, че ако в удължения срок офертата не е оттегляна/променяна или допълвана, Системата не изисква повторно прилагане на ключ за декриптиране.
Друг разяснен технически детайл е това дали има ограничение за размера на файловете, които могат да се прикачват в Системата. Тук е пояснено, че максималният размер на всеки файл, който може да се прикачи в Системата е до 2 GB, независимо от неговия формат.
От новите отговори можем да научим и това, че шаблони за търсене в Системата от нерегистрирани потребители се създават от „Справки“ на адрес https://app.eop.bg/today/reporting/search. Избира се „Разширено търсене“, задават се необходимите критерии за търсене, след което се избира „Запази търсенето като шаблон“. Посочва се адрес на електронна поща и шаблонът се съхранява чрез бутон „Запази“. С избор „Периодично изпращане“ се дава възможност за активиране на автоматичен абонамент за получаване на информация от РОП. В случай, че шаблоните се създават от профила на регистриран потребител, Системата предоставя и възможност за тяхното управление (вж. Ръководство за възложителя – т. 5.8.5. и Ръководство за стопанските субекти – т. 5.6.4.).
Източник: АОП
След повече от десетилетие употреба, старата визия на ПОП и РОП вече е в историята