Новини

Започнаха летни ремонти на ЗОП, готвят поръчки за частни болници и още правила за ЦАИС ЕОП

По-малко от месец след старта на задължителното електронно възлагане в платформата ЦАИС ЕОП, вече се готвят поредни нови промени в основния уреждащ тази материя закон. За текущите летните ремонти на ЗОП бе съобщено на Портала за обществени поръчки.

Видно от анонса, от 8.07 на Портала за обществени консултации (ПОК) и на официалната Интернет страница на Министерство на финансите е публикуван Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки (ЗИДЗОП).

Със законопроекта за изменение и допълнение на ЗОП се предлагат промени, свързани с необходимостта от:
• Прецизиране на изисквания, произтичащи от европейското законодателство с цел осигуряване на съответствие по отношение на кръга на възложителите и случаите на допустими промени в хода на изпълнение на поръчките;
• Въвеждане на допълнителни правила, свързани с прилагане на Централизираната електронна платформа за възлагане на обществени поръчки;
• Прецизиране и допълване на някои разпоредби с цел улесняване на прилагането им.

Една от промените от първата група, с която се прецизират изисквания на европейското законодателство в областта се отнася до кръга на възложителите. С редакцията на чл. 5, ал. 2, т. 16 от ЗОП се променя статутът на лечебните заведения, като отпада изискването за вида на собствеността. Независимо дали са частни или държавни, те попадат сред възложителите, ако повече от 50 на сто от приходите им са от държавния и/или общинския бюджет, и от бюджета на Националната здравноосигурителна каса. В тази връзка се предлага и отмяна на част от дефиницията в § 2, т. 43 от ДР на ЗОП, която се отнася до лечебните заведения. Промяната е във връзка с предложение на Министерството на здравеопазването, като с нея се отстранява констатирано несъответствие с разпоредбите на Директива 2014/24/ЕС.

Друго ключово предложение касае хипотезите на съществени промени в договори за обществени поръчки. Те са уредени изчерпателно в чл. 116, ал. 5 от ЗОП, като за разлика от директивите е стеснен обхватът на случаите, в които изменението е съществено. С направеното допълнение той се разширява, като се засягат всички случаи, при които изменението прави договора съществено различен по характер от първоначално сключения. Същевременно с тази редакция се ограничават допустимите несъществени изменения на договори на основание чл. 116, ал. 1, т. 7. С изменението в чл. 116, ал. 5, т. 2 изразът „не са били известни на останалите участници в процедурата” се заменя с „по начин, който не е бил предвиден в първоначалния договор за поръчка или рамково споразумение” с оглед прецизиране на разпоредбата в съответствие с изискванията на директивите.

С предложеното изменение в чл. 26, ал. 1, т. 3 от ЗОП се разширяват случаите, в които възложителите се задължават да изпращат информация до АОП. Според новото допълнение, ще се изпраща информация и при договори, възложени по правила установени в международно споразумение между България и трета страна при граждански поръчки, както и при поръчки в областите отбрана и сигурност (чл. 13, ал. 1, т. 1 и т. 13, б. „б“ от ЗОП). Промяната се отнася и до някои специфични изключения, прилагани от секторните възложители, сред които поръчките на свързано предприятие и на съвместно предприятие (чл. 15, ал. 1, т. 1, 2, 5 и 6 от ЗОП). Задължението се въвежда във връзка с изпълнение на ангажимента по директивите за изпращане на информация за тези договори до ЕК (чл. 229, ал. 1, т. 23, б. „а“ от ЗОП).

Със законопроекта се предлагат и промени, които се налагат във връзка с използването на Централизираната електронна платформа. Преминаването към изцяло електронно възлагане изисква работа с електронни документи. С предлаганото допълнение в чл. 22, ал. 9 и чл. 28, ал. 2 от ЗОП се урежда издаването на индивидуалните административни актове на възложителите, каквито са решенията и обявлението за доброволна прозрачност, като електронни документи през платформата. Предвидено е номерът на решението да се генерирана от платформата, а за датата на издаване се приема датата на електронния подпис на възложителя. Целта е да се предотврати практиката по издаване на актовете, извън платформата.

Допълнителни промени са предложени при възлагането на обществени поръчки чрез събиране на оферти с обява. Предвидени са нови възможности, аналогични на процедурите за възлагане на поръчки на по-висока стойност. Предоставя се възможност за прилагане на т.нар. обърнат ред за възлагане и удължаване на срока за получаване на оферти в определени случаи.

С промените се предлага уеднаквяване на подхода за определяне размера на санкциите, които Комисията за защита на конкуренцията налага при установяване на нарушения. С направените промени се въвеждат нови граници от 1-3 % и съответно от 5-10 %, при запазване на максималния размер.

Повече подробности за основните предвидени изменения с обявения за обсъждане ЗИДЗОП може да прочетете тук. Според авторите на проекта, с предложените изменения и допълнения се осигуряват необходимите нормативни предпоставки за използване на платформата и за установяване на правилна и непротиворечива практика по прилагане на закона.

Коментари и предложения по законопроекта могат да бъдат направени до 7 август 2020 г., когато приключва срокът за общественото обсъждане на ПОК. Бележки и коментари могат да бъдат изпращани на: p.dimitrova@aop.bg и cfcu@minfin.bg.

Източник: АОП

Show More

Related Articles

Back to top button
error: Content is protected !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker