В сила са промените в наредбата за транспортните схеми и обществените превози на пътници с автобуси
В „Държавен вестник“, бр. 51 от 13 юни 2023 г., бяха публикувани изменения и допълнения в Наредба № 2 от 15.03.2002 г. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси, издадена от министъра на транспорта и съобщенията, на основание чл. 18 от Закона за автомобилните превози. Част от промените в нормативния акт засягат и провеждането на обществени поръчки за посочените транспортни услуги.
С част от промените (измененията и допълненията в чл. 16в-16ж, новия чл. 16з и отмяната на Раздел II от глава втора) се премахва разписаната досега в Наредба № 2 процедура за възлагане на превозите по автобусни линии чрез конкурс и разпоредбите ѝ се привеждат в съответствие с чл. 19, ал. 2 от Закона за автомобилните превози, съгласно който превозите по автобусни линии се възлагат след проведена процедура по Закона за концесиите или Закона за обществените поръчки и в съответствие с Регламент (ЕО) № 1370/2007 в зависимост от разполагаемите финансови средства и възможностите за прехвърляне на оперативния риск на икономически оператор.
В чл. 16в от подзаконовия нормативен акт вече изрично е посочено, че когато превозите по автобусни линии се възлагат, без да се прехвърля оперативният риск на икономическия оператор, възлагането се извършва по реда на Закона за обществените поръчки. А когато оперативният риск се прехвърля на икономическия оператор, превозите се възлагат при условията и по реда на Закона за концесиите в съответствие с чл. 4 от Регламент (ЕО) № 1370/2007.
В новата ал. 2 на чл. 16в от наредбата вече са разписани и задължителните условия, които трябва да бъдат включени при обявяването на процедура за възлагане на превозите по автобусни линии по Закона за концесиите или Закона за обществените поръчки.
Така например, предвижда се условията за възлагане да включват информация дали се допускат подизпълнители и какъв е максимално допустимият процент от стойността или обема на услугата за тяхното участие.
Също така вече е задължително въвеждането в условията на обществената поръчка на изискване към превозвача да притежава лиценз за извършване на обществен превоз на пътници.
Съществен момент се явява и това, че за осигуряване на превозите по цялата утвърдена транспортна схема при обявяване на съответната процедура общините следва да комбинират ефективни с неефективни линии / курсове (виж чл. 16в, ал. 4 от наредбата).
Наред ст ова, вземането на решения от общинските съвети за възлагане на превозите по маршрутни разписания от съществуващи автобусни линии е планирано да се направи най-късно 6 месеца преди изтичането на срока на договорите, с които е възложено изпълнението на превозите (чл. 16в, ал. 8).
В съответствие с новата ал. 9 на чл. 16в от наредбата, в случай на прекратяване на правата, произтичащи от лиценза на превозвача, договорът за възлагане на превозите на пътници по автобусни линии се прекратява от кмета на общината възложител без предизвестие.
Пълният текст на измененията и допълненията в наредбата, обнародван в Държавен вестник, може да видите ТУК.
Източник: ДВ