На първо четене транспортната комисия в Парламента не подкрепи проекта на МС за промени в ЗОП
На редовното си заседание, проведено на 22.06.2023 г., Комисията по транспорт и съобщения в 49-то Народно събрание не прие на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, внесен от Министерски съвет на 27.04.2023 г. (проект на служебното правителство е със сигнатура №49-302-01-26).
Гости на заседанието бяха представители на Министерство на финансите, Министерство на транспорта и съобщенията и Агенцията по обществени поръчки.
От страна на АОП бяха представени основните акценти на законопроекта. Бе обяснено, че предложените промени могат да се обособят в три групи:
– промени, целящи привеждане на националната правна уредба в съответствие с относимото европейско законодателство (в т.ч. транспониране на директивата за насърчаване на чисти и енергийноефективни пътни превозни средства, за закъснението на което от ЕК вече бе заведен иск срещу България пред Съда на ЕС);
– промени, свързани с изпълнение на ангажименти по Националния план за възстановяване и устойчивост (в т.ч. засилване на контрола, осъществяван от АОП и реализиране на други мерки за намаляване на неконкурентното възлагане на обществени поръчки);
– промени за прецизиране на действащите правила и преодоляване на проблеми, констатирани в практиката на възложителите (в т.ч. повишаване на стойностните прагове, забрана за превъзлагане при т.нар. “in-house” договори, отпадане на застраховката като форма на гаранция за изпълнение, въвеждане на наблюдатели при големи обществени поръчки, и др.).
След представянето на проекта, от страна на депутатите бяха отправени въпроси, най-вече касаещи текстовете, относими към транспортния сектор. Предвид някои неясноти, възникнали в хода на дискусията, при финалното гласуване преобладаващата част от присъстващите народни представители се въздържаха и така проектът не бе приет на първо гласуване от транспортната комисия.
Както ви информирахме, на 18 май предложените от МС промени в ЗОП вече бяха гласувани на първо четене от Комисията по въпросите на Европейския съюз. Проектът обаче все ще не е разглеждан от Комисията по правни въпроси, която е водеща.
Доколкото след гласуване на новосформираното правителство, на 9.6.2023 г. Министерството на финансите обяви за обществено обсъждане втори проект на ЗИДЗОП, очакванията на мнозина са правната комисия да разглежда двата проекта заедно. Това може да стане факт след 24 юни, когато приключва обществената консултация по втория.
За дебата по същество във водещата комисия, към проекта на служебния кабинет и този на МФ може да бъде присъединен и проектът за промени в ЗОП, внесен на 5 май от група народни представители (проект със сигнатура 49-354-01-26).
С видеозаписа от заседанието на комисията може да се запознаете по-долу.
Източник: НС