Новини

Правителството приe втория проект за промени в ЗОП, в ход са консултации с ЕК по ключови изключения от закона (обновена)

На редовното си заседание, проведено на 02.08.2023 г., Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона обществените поръчки. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

Според прессъобщението, промените в закона са в следните четири групи:

  • промени, които изпълняват ангажименти по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ);
  • законодателни мерки в областта на обществените поръчки, свързани с подготовката за членството на страната ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР);
  • промени, целящи подобряване на съответствието на 3акона с европейското законодателство;
  • изменения и допълнения, които преодоляват констатирани проблеми в практиката на възложителите.

С одобрения проект са предложени например мерки, които целят намаляване на неконкурентното възлагане при използване на процедури на договаряне без обявление, като е прецизирана дефиницията на „изключителни обстоятелства“ в пар. 2, т. 17 от Допълнителните разпоредби на ЗОП. Така според вносителите ще бъде ограничено прилагането на тези процедури в резултат от недобро планиране и подготовка от страна на възложителя. Предложено е и двойно увеличение на санкциите при нарушения на правилата за възлагане.

С други предложени промени се осигурява възможност да се изисква обосновка за необичайно благоприятни предложения и при подадени само една или две оферти. В тези случаи съпоставка ще се извършва с обявената прогнозна стойност, а когато е неприложимо (напр. единични цени, отстъпки, надценки и др.) – с друга, предварително обявена от възложителя обективна база за сравнение.

С някои от другите промени ще се въведе задължение за публичните възложители да поставят екологични изисквания при възлагане на поръчки за доставки и услуги над определени прагове.

Предложени са също така и промени, свързани с практическото прилагане на закона. Прецизирана е разпоредбата на чл. 117а от ЗОП, с цел преодоляване на противоречиво тълкуване относно възможността за индексиране цените на договори при инфлация, когато за съответния предмет няма одобрена методика. В тези случаи размерът на увеличението ще се установява във всеки конкретен случай въз основа на представените доказателства.

С този проект на ЗИДЗОП ще бъде създаден експертен консултативен съвет към министъра на финансите като съвещателен орган по въпросите, свързани с осъществяване на контролната дейност в областта на обществените поръчки, завършва комюникето на МС.

Ще припомним, че това е втори пореден проект за промени в ЗОП, иницииран от изпълнителната власт. Първият, който бе дело на служебното правителство, на 27.04.2023 г. вече бе внесен в деловодството на Народното събрание и дори бе разгледан на първо четене в някои от парламентарните комисии. Вторият проект, който сега бе приет от МС, бе обявен за обществено обсъждане на 09.06.2023 г., броени дни след създаването на настоящия редовен Кабинет.

След като вторият проект вече получи одобрението на Правителството, се очаква до дни той също да бъде внесен в Парламента, където да бъде гледан заедно с първия проект, който всъщност допълва. Както вече Ви информирахме, междувременно на 05.05.2023 г. проект за промени в закона бе внесен и от група народни представители.

Сред едни от най-дискусионните промени, предложени в проектите на Министерски съвет, са тези, свързани с отпадането на ключови изключния от закона, в т.ч. това за договорите за НЗОК (чл. 14, ал. 8 от ЗОП), както и дерогацията за определени договори на АПИ (чл. 14, ал. 9 от ЗОП). Макар и за двете първоначално да бе предложено да отпаднат, към днешна дата и двете предложения за оттеглени. При изключението за договорите на Здравната каса промяна в позицията на вносителя бе обявена след среща с представители на организации в здравния сектор. Що се отнася до договорите, сключвани от Агенция „Пътна инфраструктура“ по реда на чл. 10, ал. 14 и 15 от Закона за пътищата, в справката за отразяване на предложенията и становищата от обществената консултация по вече приетия от МС проект на ЗИДЗОП е посочено, че предложението за отпадане на разпоредбата е временно оттеглено във връзка с провеждане на консултации с ЕК.

Източник: МС

Show More

Related Articles

Back to top button
error: Content is protected !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker